Nuorten kokemuksia, tukea ja tietoa erityisestä elämästä

Minulla on paljon kokemusta spastisuudesta johtuvan lihasjännityksen aiheuttamasta kivusta. Lihasten tahdosta riippumaton ylikireys vaikeuttaa liikkeen suorittamista ja aiheuttaa väsymystä ja toistuvia kipuja. Minulle hyväksi havaittuja kivun helpottamiskeinoja ovat lämpö, veden hyödyntäminen, rentoutusharjoitukset sekä lepääminen.
Liikuntavamman vuoksi mun tulee kiinnittää huomiota siihen, että päivän aikana tapahtuvat siirtymät on suunniteltu hyvin, ja että apuvälineet ovat tilanteeseen sopivia. Vääränlainen rasitus voi lisätä kipua, mutta aina kivut eivät selity fyysisellä kuormituksella. Lihasvoima voi vaihdella paljon päivän aikana ja välillä yksinkertaiset arjen toiminnot voivat aktivoida kiputilan. Olen todennut, että itselleen kannattaa olla armollinen siinä, miten päiväänsä suunnittelee ja välillä täytyy kiinnittää enemmän huomiota lepoon. Arjen tekijöihin vaikuttamisen lisäksi saan kipuun lihasrelaksantteja lääkärin määräämiä annoksia.

Minulla kipu vaikuttaa olennaisesti mielialaan ja jaksamiseen. Joskus käy niin, että jokin kauan odotettu tapahtuma tai tapaaminen jää välistä kivun vuoksi, koska kipupäivät vaativat enemmän paikallaanoloa ja lepoa. Usein kuitenkin levon voi järjestää myös määränpäässä, ja esimerkiksi saunominen tai villasukkien käyttö lievittää omalla kohdalla kipua huomattavasti. Oma kroppa ja omat kivunhallintakeinot kannattaa opetella tuntemaan, jotta tietää millaiset asiat juuri itseä helpottavat.

 Minulla on hyvä tilanne, sillä puoliso ja kaverit ymmärtävät hyvin etten aina pysty osallistumaan sovittuihin juttuihin ja joudun joskus muuttamaan suunnitelmia lennosta. Eniten kivun kanssa haastaa se, ettei se varoita itsestään. Aamulla vasta näkee, millainen päivästä on tulossa. Vaikka kipu haastaa usein, se on opettanut minulle kykyä priorisoida asioita, ja olen oppinut ottamaan aiempaa rauhallisemmin. Puntaroin, mitkä asiat juuri sinä päivänä kaikkein tärkeimpiä ja keskityn niihin. Kannustan jokaista kuuntelemaan omia voimavaroja ja toimimaan niiden sallimissa rajoissa.

-Ninni